Na czym polega żywienie dojelitowe przez specjalny dostÄ™p do przewodu pokarmowego? Kiedy siÄ™ je stosuje? W jakich sytuacjach najczęściej zachodzi konieczność jego wdrożenia? Jak przeÅ‚amać obawy zwiÄ…zane z tÄ… metodÄ… żywienia? W nawiÄ…zaniu do obchodzonego 15 października Åšwiatowego Dnia Å»ywienia Dojelitowego i Pozajelitowego, eksperci różnych specjalnoÅ›ci oraz pacjent, objÄ™ty opiekÄ… poradni żywienia dojelitowego w warunkach domowych, dzielÄ… siÄ™ swoimi doÅ›wiadczeniami zwiÄ…zanymi ze stosowaniem żywienia dojelitowego.
Lekarze podkreÅ›lajÄ…, że chociaż dla niektórych osób ten temat może być trudny, nie warto zwlekać z decyzjÄ… o wdrożeniu leczenia żywieniowego. Pacjenci czÄ™sto obawiajÄ… siÄ™ stygmatyzacji i obniżenia jakoÅ›ci życia. Niekiedy pojawia siÄ™ lÄ™k („czy ze mÄ… jest już tak źle, że nie mogÄ™ normalnie jeść?”), który wpÅ‚ywa na silnÄ… motywacjÄ™, żeby starać siÄ™ jeść, byleby tylko nie być żywionym „przez rurkÄ™”. Tymczasem żywienie dojelitowe wprowadza siÄ™ wÅ‚aÅ›nie po to, by poprawić stan zdrowia i jakość życia chorego, wspierajÄ…c jednoczeÅ›nie opiekuna w codziennych obowiÄ…zkach. Budowanie Å›wiadomoÅ›ci w tym zakresie to jeden z gÅ‚ównych celów kampanii edukacyjnej „Å»ywienie medyczne – Twoje posiÅ‚ki w walce z chorobÄ…” prowadzonej przez FundacjÄ™ Nutricia.
Å»ywienie dojelitowe – na czym polega? Perspektywa onkologa
– Å»ywienie dojelitowe poprzez specjalny dostÄ™p bezpoÅ›rednio do żoÅ‚Ä…dka lub jelita przeznaczone jest dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogÄ… odżywiać siÄ™ doustnie lub tego typu żywienie nie jest wystarczajÄ…ce, czyli nie pokrywa zapotrzebowania organizmu na energiÄ™ i skÅ‚adniki odżywcze. W zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci z żywienia dojelitowego korzystajÄ… pacjenci neurologiczni, w tym osoby, które przeszÅ‚y udar mózgu oraz pacjenci onkologiczni. TÄ… metodÄ… żywieni sÄ… zarówno doroÅ›li, jak i dzieci, osoby w szpitalach, w domach, także te aktywne zawodowo. Musimy zdawać sobie sprawÄ™ z tego, że lekarz decyduje o wÅ‚Ä…czeniu żywienia dojelitowego wtedy, kiedy jest ono naprawdÄ™ niezbÄ™dne. Oznacza to przeważnie, że nie ma innego sposobu na prawidÅ‚owe odżywienie organizmu lub inne metody sÄ… nieefektywne. MówiÄ…c wprost – żywienie dojelitowe zwykle nie jest opcjÄ…, a koniecznoÅ›ciÄ…. Dlatego tak ważne jest, żeby pacjenci i ich bliscy nie zwlekali z podjÄ™ciem decyzji, ponieważ każdy kolejny dzieÅ„ zwiÄ™ksza niedobory biaÅ‚kowo-energetyczne, tym samym ryzyko niedożywienia, a co za tym idzie – komplikacji w leczeniu.– mówi dr n. med. PaweÅ‚ Kabata, chirurg-onkolog, zajmujÄ…cy siÄ™ także pacjentami żywionymi dojelitowo.
Codzienność z żywieniem dojelitowym. Perspektywa pacjenta
– W wieku 4 lat zdiagnozowano u mnie mukowiscydozÄ™. Przez te wszystkie lata nauczyÅ‚em siÄ™ żyć z tÄ… chorobÄ…. W zeszÅ‚ym roku jednak choroba siÄ™ nasiliÅ‚a. Zaczęły pojawiać siÄ™ czÄ™stsze infekcje, w zwiÄ…zku z którymi mój stan znacznie siÄ™ pogorszyÅ‚, masa ciaÅ‚a bardzo niebezpiecznie spadÅ‚a. DotÄ…d byÅ‚em aktywny, uprawiaÅ‚em sporty drużynowe, a nagle zaczÄ…Å‚em szybko siÄ™ mÄ™czyć, nie miaÅ‚em na nic siÅ‚y. Moje najbliższe otoczenie – lekarze, a za nimi rodzina i przyjaciele, od razu przekonywali, że jedynym wyjÅ›ciem, aby mój organizm nabraÅ‚ siÅ‚ niezbÄ™dnych do walki z chorobÄ… i prowadzenia niezależnego życia, jest wdrożenie żywienia dojelitowego. Ciężko byÅ‚o mi podjąć decyzjÄ™. BaÅ‚em siÄ™, że „rurka w brzuchu” bÄ™dzie mi przeszkadzać w prowadzeniu normalnego życia, że bÄ™dÄ™ siÄ™ wstydziÅ‚ rozebrać na plaży, nie bÄ™dÄ™ mógÅ‚ robić rzeczy, które robiÅ‚em przed zaostrzeniem choroby. WahaÅ‚em siÄ™ dÅ‚ugo, a mój stan stale siÄ™ pogarszaÅ‚. Decyzja, jakÄ… w koÅ„cu podjÄ…Å‚em, diametralnie wpÅ‚ynęła na moje życie, podwyższajÄ…c jego komfort.– mówi Jacek Janiel, 24-letni pacjent, od póÅ‚tora roku żywiony dojelitowo.
Żywienie dojelitowe w domu. Perspektywa pielęgniarki
– JeÅ›li pacjent wymaga dÅ‚ugotrwaÅ‚ego żywienia przez zaÅ‚ożony dostÄ™p, procedura żywienia dojelitowego powinna być kontynuowana w domu pacjenta po wypisaniu go ze szpitala. W Polsce jest ona finansowana ze Å›rodków NFZ, co w praktyce dla pacjenta i jego rodziny oznacza, że nie ponoszÄ… kosztów z tym zwiÄ…zanych. Å»ywienie dojelitowe w warunkach domowych to usÅ‚uga kompleksowa, która obejmuje staÅ‚e konsultacje zespoÅ‚u lekarsko-pielÄ™gniarskiego, sprzÄ™t, specjalistyczne diety oraz badania laboratoryjne. Z doÅ›wiadczenia pracy z pacjentami i ich bliskimi w ich domach wiem, że podjÄ™cie decyzji o wdrożeniu żywienia dojelitowego zaleconego przez lekarza, bywa czÄ™sto odkÅ‚adane w czasie. Strach to nasz podstawowy hamulec, który powoli ustÄ™puje, gdy zdobywamy potrzebne informacje. Kolejny etap, czyli moment powrotu do domu, wiąże siÄ™ z nowymi obawami „czy dam radÄ™ zająć siÄ™ tym samodzielnie?”. ChcÄ™ uspokoić wszystkich opiekunów chorych zakwalifikowanych do leczenia żywieniowego w domu. Każdy z nich przejdzie szkolenie, które jest prowadzone przez pielÄ™gniarkÄ™. Podczas szkolenia przekazywana jest praktyczna wiedza na temat posÅ‚ugiwania siÄ™ sprzÄ™tem do żywienia dojelitowego, podaży oraz zasad przechowywania diet i sprzÄ™tu. Instruujemy też jak reagować w okreÅ›lonych sytuacjach. To czas, gdy opiekun może zapytać o wszystkie niepokojÄ…ce go kwestie i rozwiać wÄ…tpliwoÅ›ci zwiÄ…zane z żywieniem dojelitowym. WiÄ™kszość poradni żywieniowych, które Å›wiadczÄ… opiekÄ™ nad pacjentem żywionym dojelitowo w domu, umożliwia caÅ‚odobowy kontakt telefoniczny, na wypadek potrzeby nagÅ‚ej konsultacji. Pacjent i jego opiekun nie sÄ… pozostawieni bez wsparcia.– tÅ‚umaczy Honorata KoÅ‚odziejczyk, pielÄ™gniarka koordynujÄ…ca z poradni żywieniowej Nutrimed.
Bariera psychiczna. Perspektywa psychoonkologa
– To, co nieznane, budzi niepokój. Pacjenci i opiekunowie czÄ™sto zwlekajÄ… z rozpoczÄ™ciem żywienia dojelitowego wÅ‚aÅ›nie ze wzglÄ™du na obawy, że ich życie caÅ‚kowicie siÄ™ zmieni i to na gorsze. Dlatego kluczem jest wÅ‚aÅ›ciwe wyjaÅ›nienie, na czym polega żywienie dojelitowe już w momencie pierwszego kontaktu z tym pojÄ™ciem, by pacjent i jego bliscy dostrzegli jego korzyÅ›ci, zarówno te zwiÄ…zane ze stanem zdrowia, jak i jakoÅ›ciÄ… życia. Problemy towarzyszÄ…ce chorym i opiekunom rozpoczynajÄ…cym żywienie dojelitowe mogÄ… dotyczyć lÄ™ku przed nowÄ… sytuacjÄ…, obaw przed prawidÅ‚owym wykonaniem procedury żywieniowej, a także strachem przed wyrzÄ…dzeniem krzywdy podopiecznemu. To naturalna reakcja. Ważne jest, by dać sobie szansÄ™ na zrozumienie caÅ‚ego procesu. Odpowiednio prowadzone żywienie dojelitowe może pomóc w redukcji stresu i zmartwieÅ„ zwiÄ…zanych z brakiem możliwoÅ›ci przyjmowania posiÅ‚ków doustnie i koniecznoÅ›ciÄ… a jednoczeÅ›nie brakiem możliwoÅ›ci zaspokojenia codziennych potrzeb żywieniowych.– wyjaÅ›nia Adrianna Sobol, psychoonkolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Więcej informacji na temat żywienia dojelitowego można znaleźć na stronie www.zywieniemedyczne.pl.