Szczera rozmowa to uniwersalne narzÄ™dzie, które stanowi klucz do wzajemnego zrozumienia i otrzymania od drugiej osoby adekwatnego do naszych potrzeb wsparcia. Okazuje siÄ™ jednak, że nie zawsze Å‚atwo nam z tej umiejÄ™tnoÅ›ci korzystać. Otwarta komunikacja jest szczególnym wyzwaniem dla opiekunów osób przewlekle chorych. Do przeÅ‚amywania tych barier zachÄ™cajÄ… osoby, które znajÄ… je z wÅ‚asnego doÅ›wiadczenia. JednÄ… z nich jest piosenkarka Natalia Kukulska, która przez lata opiekowaÅ‚a siÄ™ chorÄ… babciÄ…. Wyniki najnowszego badania zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej Fundacji Nutricia pokazaÅ‚y, co opiekunowie i ich bliscy postrzegajÄ… jako najwiÄ™ksze przeszkody w skutecznej komunikacji, wspieraniu opiekuna i dlaczego rozmowa jest dla nich trudna.
„Nie może mi zabraknąć siÅ‚”
Wyniki badania (1) przeprowadzonego w ramach kampanii „Å»ywienie medyczne – Twoje posiÅ‚ki w walce z chorobÄ…” pokazujÄ…, że prawie poÅ‚owie opiekunów zdarzyÅ‚o siÄ™ zrezygnować z oferowanej pomocy w opiece. NajczÄ™stszym, wskazywanym przez 31% badanych, powodem byÅ‚a niechęć do bycia postrzeganym jako osoba sÅ‚aba.
– PeÅ‚niÅ‚am po trochu rolÄ™ gosposi, niani, psychologa, ordynatora szpitala i dietetyka. Nieraz byÅ‚am zmÄ™czona ponad siÅ‚y, przez to czasem zniecierpliwiona. Trudno byÅ‚o mi siÄ™ do tego przyznać, porozmawiać o tym, jak siÄ™ czujÄ™ i skorzystać ze wsparcia innych. Sama chciaÅ‚am wszystko robić. CzuÅ‚am, że jestem to babci winna, że muszÄ™ być w stu procentach dla niej, nie może mi zabraknąć siÅ‚ – wyznaje piosenkarka Natalia Kukulska.
Przyznaje także, że otwarcie się na rozmowę i możliwość wyrażenia swoich emocji i potrzeb ułatwiłoby przejście przez te chwile jej i jej bliskim.
– DziÅ› bogatsza o to trudne doÅ›wiadczenie wiem, jak ważne jest, żeby otworzyć siÄ™ na pomoc innych. Dialog, rozmowa, wsÅ‚uchanie siÄ™ wzajemnie w swoje potrzeby – to coÅ›, co możemy zrobić na co dzieÅ„, w każdej chwili – dodaje piosenkarka Natalia Kukulska.
Komunikacja w chorobie – nie róbmy tego w biegu
Dlaczego wiÄ™c rozmowa to coÅ›, co wielu osobom przychodzi z trudem, boimy siÄ™ jej, nie umiemy siÄ™ otworzyć bÄ…dź jej unikamy? Z przeprowadzonego badania wynika, że najwiÄ™kszymi przeszkodami w komunikacji opiekunów z osobami bliskimi sÄ…: zmÄ™czenie sytuacjÄ… (deklarowane przez 48% badanych) i niezrozumienie z ich strony (wskazane przez 40% respondentów).
– To paradoksalna sytuacja. W rozmowie boimy siÄ™ niezrozumienia, a tylko ona – dojrzaÅ‚a, autentyczna – jest w stanie pomóc go uniknąć. Dyskutowanie o problemowej sytuacji i potrzebach może przynieść wyÅ‚Ä…cznie korzyÅ›ci, nawet jeżeli sama rozmowa nie zawsze jest miÅ‚a. Co najciekawsze, wiedzÄ… to sami zainteresowani. Zdaniem 62% przebadanych opiekunów wygospodarowanie wiÄ™kszej iloÅ›ci czasu na rozmowÄ™ może poprawić tÄ™ komunikacjÄ™ i jej skuteczność. Wartość rozmowy jest zatem znana, ale mimo to ciężko nam siÄ™ do niej zmobilizować – mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zwraca także uwagÄ™ na to, jak ważne jest zadbanie o swobodÄ™ i zaufanie podczas trudnych rozmów. Wyniki badania pokazaÅ‚y bowiem, że aż jedna czwarta opiekunów wyznaje, że czuje siÄ™ w ich trakcie skrÄ™powana. Ekspertka radzi, aby do rozmowy odpowiednio siÄ™ przygotować. Jej zdaniem czÄ™stym bÅ‚Ä™dem bywa to, że tak wymagajÄ…cego zadania podejmujemy siÄ™ nagle, w biegu, przy okazji innych czynnoÅ›ci, nieraz jedna ze stron jest zaskoczona, że temat zostaje podjÄ™ty. Na ważnÄ… rozmowÄ™ powinno siÄ™ umówić z pewnym wyprzedzeniem, zorganizować na niÄ… specjalny czas, tak, aby każdy miaÅ‚ okazjÄ™ w spokoju przemyÅ›leć wÅ‚asne potrzeby, możliwoÅ›ci, emocje.
Rozmawiajmy na wszystkie tematy
Honorata KoÅ‚odziejczyk, pielÄ™gniarka zajmujÄ…ca siÄ™ pacjentami żywionymi dojelitowo w domu, zwraca uwagÄ™, że rozmowa powinna obejmować rożne tematy. Wymiana doÅ›wiadczeÅ„, pomysÅ‚ów, zasÅ‚yszanych rozwiÄ…zaÅ„ zawsze może wnieść korzyÅ›ci do życia chorego i jego opiekuna. Do przykÅ‚adów należy zapewnienie choremu odpowiedniego żywienia. To wymagajÄ…ce i czasochÅ‚onne zadanie. Co trzecia badana osoba (34%) codziennie przygotowuje posiÅ‚ki dla osoby chorej. Zdarza siÄ™ jednak, że mimo ogromnych staraÅ„ opiekuna, domowy jadÅ‚ospis nie jest w stanie pokryć zmienionego na skutek choroby zapotrzebowania na wszystkie skÅ‚adniki odżywcze lub osoba chora zwyczajnie nie jest w stanie spożyć odpowiedniej iloÅ›ci pokarmu Pojawia siÄ™ wtedy frustracja – „przecież tak bardzo siÄ™ staram”. Tutaj znowu warto wspomnieć o rozmowie – zarówno z samym chorym, jak i lekarzem o tym, co jest przyczynÄ… tych problemów i jak można sobie z nimi poradzić.
Jednym z możliwych rozwiÄ…zaÅ„ jest zastosowanie żywienia medycznego. Opiekunowie, których podopieczni korzystali z preparatów odżywczych, zaobserwowali pozytywny wpÅ‚yw takiego wsparcia na stan osoby chorej – ich podopieczni zgÅ‚aszali mniejsze poczucie zmÄ™czenia (45%) oraz tak istotny, zwÅ‚aszcza w chorobach onkologicznych – wzrost lub utrzymanie masy ciaÅ‚a (44%). 44% opiekunów zwróciÅ‚o także uwagÄ™ na poprawÄ™ samopoczucia u chorego.
– W swojej pracy odwiedzam domy osób, które sÄ… żywione dojelitowo, wiÄ™c rozmowa z pacjentami i opiekunami to dla mnie codzienność. Wiele rodzin poczÄ…tkowo wzbrania siÄ™ przed wdrożeniem takiego wsparcia żywieniowego. Z czasem jednak sami przyznajÄ…, że gdyby mogli cofnąć czas, zdecydowaliby siÄ™ na to dużo wczeÅ›niej. CzÄ™sto obawiamy siÄ™ tego co nowe i nieznane, a jak pokazuje badanie, nawet 21% opiekunów w ogóle nie wiedziaÅ‚o o istnieniu żywienia medycznego. Dlatego warto pytać, szukać wiarygodnych informacji, historii innych osób w podobnej sytuacji. Można zaangażować do tego osoby mÅ‚odsze, sprawnie poruszajÄ…ce siÄ™ w internecie, które wiedzÄ…, gdzie szukać rzetelnej wiedzy (np. w mediach organizacji edukacyjnych czy pacjenckich). Od zwykÅ‚ej rozmowy na temat przeczytanego artykuÅ‚u można dojść do rozwiÄ…zaÅ„ poprawiajÄ…cych komfort i chorego, i opiekuna – tÅ‚umaczy pielÄ™gniarka.
Informacje o żywieniu medycznym oraz porady przeznaczone dla opiekunów można znaleźć na www.zywieniemedyczne.pl oraz na profilu Fundacji Nutricia na Facebooku.
(1) Badanie „Opiekunowie osób chorych neurologicznie, onkologicznie oraz osób starszych 2020” zrealizowane na zlecenie Fundacji Nutricia w dniach 19.03-27.05.2020 przez agencjÄ™ SW RESEARCH metodÄ… wywiadów on-line (CAWI). Próba reprezentatywna ze wzglÄ™du na wiek, pÅ‚eć, wielkość miejscowoÅ›ci, n=500. Próba badawcza zostaÅ‚a dobrana, aby reprezentować 3 grupy respondentów: opiekunów lub osoby bliskie osób chorych onkologicznie N=139, opiekunów lub osoby bliskie osób chorych neurologicznie N=152, opiekunów lub osoby bliskie osób starszych N=209.