Kolejne seminarium Evidence Based Medicine za nami!

We wrześniu Fundacja Nutricia po raz kolejny zorganizowała coroczne seminarium szkoleniowe „Kurs Podstaw EBM”, czyli medycynie opartej na danych naukowych. Podczas dwudniowego szkolenia młodzi naukowcy ze szpitali klinicznych z całej Polski mieli szansę zapoznać się z zasadami i praktykami prowadzenia badań klinicznych. Kierownikiem merytorycznym programu jest prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska.

Wspieranie nauki o żywieniu leży u podstaw działalności Fundacji Nutricia. Od 1996 r. sfinansowaliśmy aż 84 granty badawcze i stypendia dzięki którym rozwija się nauka w zakresie żywienia człowieka w Polsce. Od 2003 r. co roku pod patronatem naukowym Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego organizujemy seminarium szkoleniowe poświęcone Evidence Based Medicine.

Kolejni naukowcy przeszkoleni!

Ostatnia edycja seminarium miała miejsce w dniach 7-8.09.2020 w Warszawie. Przez dwa dni blisko 50 lekarzy i dietetyków pod czujnym okiem prof. Hanny Szajewskiej i zaproszonych przez nią wykładowców: prof. Jana Brożka, dr hab. med. Piotra Dziechciarza, dr hab. med. Andrei Horvath, dr med. Macieja Kołodzieja, dr Jana Łukasika, dr hab. med. Macieja Niewady i dr med. Bartłomieja Zalewskiego, zdobywało wiedzę na temat tego, jak organizować i prowadzić badania naukowe, konstruować budżet, a także jak zaprezentować wyniki badania i opracować publikacje.

Przegląd systematyczny czy metaanaliza przestały być dla uczestników tajemnicą, co więcej, nauczyli się też zadawać właściwe pytania kliniczne, oceniać wiarygodność i przydatność informacji o metodzie leczenia, a także poznali podstawowe zasady pisania publikacji naukowej i prezentacji wyników. Za udział w seminarium uczestnicy otrzymali też punkty edukacyjne.

Dziękujemy wszystkim prowadzącym za podzielenie się swoją wiedzą w tak interesujący sposób, a uczestnikom chęć poznania podstaw medycyny opartej na danych naukowych i za aktywny udział w wydarzeniu! Mamy nadzieję, że po raz kolejny jako Fundacja Nutricia przyczyniliśmy się do rozwoju badań naukowych w Polsce!

Relacja z wydarzenia znajduje się na profilu Fundacji Nutricia na Facebooku.